Haber

“Görsel algı eğitimi” çocukların algı gücünü artırıyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Zülfiye Gül Ercan, görsel algı eğitiminin çocukların algılama gücünü artırdığını belirtti.

TÜ’den yapılan açıklamaya göre, okul öncesi öğretmenlerine Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle “Erken Çocuklukta Görsel Algı” konulu seminer verildi.

Ercan, okul öncesi çocukların gelişim sürecinde ve eğitiminde görsel algının yeri ve önemi hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda görsel algının değerine dikkat çeken Ercan, “Çocukluk döneminde hızlanan görsel algı, bilişsel, motor, dil, duygusal ve sosyal becerilerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.” sözlerini kullandı.

Ercan, erken çocukluk döneminden itibaren çocukların görsel algılarını destekleyecek eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Görsel algı eğitimine yönelik hazırlanan etkinlikler, algı gücünü artırır, muhakeme, problem çözme, hatırlama, neden sonuç ilişkisi kurma, dikkati ağırlaştırma gibi zihinsel süreçlere hizmet eder. Somut yaşantılar oluşturmak, çocukların çevrelerini daha iyi anlamalarına, daha iyi bir deneyim yaşamalarına yardımcı olur. algı ve çevresiyle etkileşim Görsel algı eğitim programının ilk adımı dinleme becerisidir.

Dinlemek için göz teması kurmak ve konsantre olmak gerekir. Çocukların gelişimine ve ihtiyaçlarına uygun, monotonluktan uzak bir şekilde hazırlanır.

Ercan, bu çalışmaların çocukların deneyerek öğrenmelerine ve sonuçlarını tartışmalarına imkan verecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

kulu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu