Yaşam

Bilim insanları açıkladı: Müzikle uğraşmanın beyne düşündüğünüzden daha fazla faydası var

Uluslararası Geriatrik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre Exeter Üniversitesi’nden bilim insanları, müzik çağında müzikle uğraşan ve ilgilenmeyen kişilerin beyinlerinin nasıl olduğunu araştırdı.

Araştırmada 40-68 yaş arası 1100’den fazla kişi üzerinde enstrüman çalmanın, şarkı söylemenin, nota okumanın, müzik dinlemenin ve müzik yeteneğinin insan beyni üzerindeki etkileri incelendi.

Araştırmacılar, hayatları boyunca müzikle iç içe olan kişilerle, müzikle hiç ilgilenmemiş kişilerin bilişsel verilerini karşılaştırdı.

Sonuçlar, piyano veya org çalan kişilerin müzikten daha fazla fayda sağladığını ancak sadece müzik dinlemenin bilişsel sağlık üzerinde aynı etkiyi yaratmadığını gösterdi.

Araştırma, müzikle uğraşmanın hafızayı canlı tutarak ilerleyen yaşlarda beyin sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu, sistematik olarak nota okuyan kişilerin sayısal hafızalarının daha iyi olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmanın başyazarı Prof. Anne Corbett, BBC’ye yaptığı açıklamada, bu araştırma için çok hassas testler uyguladıklarını belirterek, insanların çeşitli beyin fonksiyonlarının incelendiğini ve müziğin buna etkisinin araştırıldığını belirtti.

Corbett, özellikle enstrüman çalmanın beyin üzerinde büyük etkilerinin olduğunu vurguladı. “Araştırma, insanların demans riskini aktif olarak nasıl azaltabileceğini ve müziğin de bunu azaltmada rol oynadığını gösteriyor.“dedi.

İngiltere’deki ‘Dementia UK’ adlı kuruluş da çalışma sonuçlarının demans hastaları üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve bu hastaların müziği bir iletişim aracı olarak kullandıklarını belirtti.

demirozuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu