Ekonomi

Japonya’da cari fazla fazlası rekoru kırıldı

Japonya’nın cari işlemler fazlasının bu mali yılın ilk yarısında rekor seviyeye ulaşması, ülkenin ekonomik toparlanması ve para biriminin zayıflaması için potansiyel olarak olumlu bir ortamın sinyalini verdi.

Maliye Bakanlığı verilerine göre Japonya’da cari işlemler dengesi, ithalattaki azalmanın da etkisiyle eylül ayına kadar geçen altı ayda 12,7 trilyon yen (84,2 milyar dolar) rekor fazla verdi.

Eylül ayında cari fazla 2,72 trilyon yen (18,03 milyar dolar) ile 18 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu verilerle cari fazla serisi sekizinci aya yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Eylül ayında cari fazlanın 2,98 trilyon yen (19,75 milyar dolar) olmasını bekliyorlardı.

Tedarik zincirindeki kısıtlamalar hafifledikçe enerji ithalatının maliyetinin düştüğünü ve otomobil ihracatının toparlandığını gösteren veriler ekonomi için bazı olumlu sinyaller verdi. Aynı zamanda turizm gelirlerinde de bir ivmelenme gözlendi.

Çoğu analist, Japonya’nın reel ekonomisinin üçüncü çeyrekte daralmaya dönmesini beklerken, mevcut istikrar bilgileri ekonomiyi destekleyen temellerin hala mevcut olduğunu gösterdi.

Mizuho Securities ekonomisti Shungo Akimoto, “Cari işlemler fazlası muhtemelen azalan harcamaların ve zayıf yenin etkisinden kaynaklanıyor” dedi.

Eylül ayına kadar geçen altı ayda hizmet istikrarı kırmızıda kalırken, yabancı ziyaretçilerin geri gelmesiyle turizm bölümündeki fazlalık 15 kat arttı.

Japonya Ulusal Turizm Örgütü’ne göre, Japonya’yı ziyaret eden turist sayısı Eylül ayında salgın öncesi seviyelerin yüzde 96’sına ulaştı. Zayıflayan yenin turizmi desteklediği görüldü.

Öte yandan cari fazla, ticaret istikrarındaki iyileşmeden kaynaklanmış, ham petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz ve kömürdeki düşüş nedeniyle ithalat faturaları bir önceki yıla göre yüzde 13,2 oranında azalmıştır.

Otomobil ve inşaat makineleri sevkiyatlarının etkisiyle artan ihracat da ticaret fazlasına katkıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu