Haber

Gökyüzündeki Parlak Cisim İstanbul’da Heyecan Yarattı

İSTANBUL’da cep telefonuyla yapılan canlı yayında gökyüzünde beliren cisim heyecan yarattı. Konuyla ilgili konuşan İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sinan Aliş, herkesi heyecanlandıran görüntünün sebebinin dünyaya düşen meteor olduğunu söyledi.

İstanbul’da dün sosyal medyada yapılan canlı yayın sırasında ortaya çıkan parlak cisim büyük heyecan yarattı. Aydınlık nesne bir süre sonra gözden kayboldu. Konuyla ilgili konuşan İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sinan Aliş, ‘Çok net bir meteor. Atmosferimize biraz büyük bir meteor girdi ve aşağı doğru kayarken atmosferde yol alırken ısınarak büyük bir ateş topuna dönüştü. Son düşüşten önce patladığını görüyoruz. Ama tamamen geçti mi bilmiyorum. Muhtemelen yere düşmüş olabilecek bazı küçük parçalar. Taşların sürekli atmosferimize girdiğini söyledi.

‘BURADA OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM YOK’

Temmuz ayının sonundan Ağustos ayının sonuna kadar meteor yağmuru olduğunu belirten Aliş, “Aslında burada bir anormallik yok. Sadece büyük olanlar her zaman gözlemlenmiyor. Ama bunların üzerinde ilginç bir olay daha var. tarihler.göksel aktivite var.bir de meteor yağmuru var.perseid dediğimiz bir meteor yağmuru.temmuz sonundan ağustos sonuna kadar olan bir zaman diliminde gerçekleşir.12-13 ağustos’ta maksimuma ulaşır.bu her yıl gerçekleşen periyodik bir olaydır.Gelen bu meteor muhtemelen Perseidlerle ilgili olabilir.Ancak bu konuda elimizde herhangi bir bilgi yok çünkü yörüngesini tamamen kaldırmamız gerekiyor dedi.

incesu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu