Haber

FSB: ABD Wall Street Journal muhabiri casusluk şüphesiyle tutuklandı

FSB’den yapılan açıklamada, “Amerikan Wall Street Journal’ın (WSJ) Moskova ofisinde çalışan ABD vatandaşı Evan Gershkovic’in yasadışı faaliyetleri, Amerikan hükümeti adına casusluk yaptığı şüphesiyle durduruldu”söylendi.

FSB yetkilileri, WSJ muhabiri Gershkovic, “ABD tarafının direktiflerine uyarak bir Rus savunma sanayi şirketinin faaliyetleri hakkında devlet sırrı niteliğindeki bilgileri toplamaya çalıştığı tespit edilmiştir”kaydedildi.

WSJ muhabirinin, gizli bilgileri elde etmeye çalışırken Yekaterinburg’da yakalandığı belirtildi.

Hakkında Casuslukla ilgili Rus Ceza Kanunu’nun 267. maddesi aracılığıylaYargılandığı belirtilen ABD vatandaşı muhabir, kusurlu bulunması halinde 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Fransız AFP haber ajansı, Gershkoviç’in WSJ için çalışmadan önce AFP’nin Moskova ofisinde çalıştığını yazıyor. 31 yaşındaki Gershkoviç daha önce de The Moscow Times gazetesinde muhabirdir. belirtilmiştir. ABD vatandaşı olan Gershkoviç’in ailesinin kökleri SSCB’ye dayanıyor.

Rusya Dışişleri: WSJ muhabiri, gazetecilik dışı faaliyetlerini gizlemek için gazeteci vizesini kullandı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Yekaterinburg’da suçüstü yakalanan WSJ muhabirinin ‘gazetecilik dışı eylemlerini gizlemek için gazeteci vizesini kullandığını’ belirtti.

“Amerikan Wall Street Journal muhabirinin Yekaterinburg’da yaptıklarının gazetecilikle hiçbir ilgisi yoktu.” terimlerini kullanan Zaharova “Ülkemizdeki yabancıların gazetecilik dışı faaliyetlerini gizlemek için dış muhabirlik statülerini, gazeteci vizelerini ve akreditasyonlarını kullanmaları maalesef ilk kez olmuyor.”söz konusu.

haberalpu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu