Ekonomi

DSİ, Erzurum Narman Şehitler Barajı’nda çalışmalarını sürdürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılması, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydanın sağlanması, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırılması için var gücüyle çalışıyor, yerleşim yerlerini ve tarım alanlarını taşkın risklerine karşı korumaktır. Ayrıca sahip olduğu yönetim anlayışı ile suyun her damlasına sahip çıkmaktadır.

2024’te su tutacak

Erzurum Narman Şehitler Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Gövde dolgu üretimlerinin devam ettiği projede yüzde 60’lık fiziki gerçekleşme oranı aşılırken, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi. Barajın 2024 yılında su tutmasını hedeflediklerini açıkladı. Narman Şehitler Barajı’nda gövde dolgu ve enjeksiyon üretiminin devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Şehirde ulaşım yolları, gövde sıyırma kazıları ve dolusavak kazılarını tamamladık. Derivasyon tüneli ve memba batardo imalatlarını da tamamladık. 1 milyon 800 bin m3” ‘Üç boyutlu gövde dolgusunun yarısını tamamladık. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. 2024 yılında projeyi bitirerek barajda su tutmayı hedefliyoruz” dedi.

Erzurumlu üreticiye yılda 235 milyon lira ek gelir

47 bin dönüm araziye can suyu verecek Şehitler Barajı’nın bölge tarımı için büyük değer taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Baraj sayesinde modern sulamaya geçilecek, sulama yapılacak. 47 bin dönüm arazide maliyetler düşecek, verimlilik artacak.Sulu tarıma geçişle birlikte çiftçilerimiz farklı ürünler ekebilecek.Kar artacak. 2023 yılı rakamlarıyla Erzurum’daki üretici yılda yaklaşık 235 milyon lira daha fazla kazanacak” dedi.

12 milyon m3 su depolayacak

Temelden 86,90 metre yükseklikte bulunan Narman Şehitler Barajı’nda; Gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde tasarlanmıştır. 12 milyon m3 depolama hacmine sahip olacak baraj, 47 bin dekar araziyi sulama suyu sağlayacak. – ERZURUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu