Ekonomi

Çevrimiçi satılan gezi tekneleri ve kişisel deniz araçları için piyasa gözetimi ve denetimi faaliyeti

İnternette satılan gezi tekneleri, bireysel deniz araçları ve gemi ekipmanları için piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin önünü açtı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın “Piyasa Gözetim ve Denetim Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik ile gezi tekneleri ve münferit deniz araçlarının piyasaya arz, dağıtım veya hizmete sunma aşamasında veya piyasaya arz çalışmaları sırasında yapılacak denetim ve kontrollere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Alınacak tedbirler, piyasa gözetimi ve kontrolünde Bakanlığın görev, yetki ve sorumlulukları ile müteşebbislerin yükümlülükleri belirlendi. Bu, internet üzerinden satılan gezi tekneleri, bireysel deniz araçları ve gemi ekipmanları için piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerinin önünü açtı.

Buna göre teknik düzenlemelerin insan sağlığı ve güvenliği ile ilgili kararlarına uyan eserler, aksi ispat edilinceye kadar gerçeğe uygun kabul edilecektir. Teknik bir düzenlemenin bulunmadığı veya insan sağlığı ve güvenliğine ilişkin kararları içermediği durumlarda, bir eserin gerçeğe uygun olup olmadığı ilgili yönetmelik kapsamında değerlendirilir.

Her türlü ihbar, ürünün uygunsuzluğuna ilişkin şikayetler, işten kaynaklanan kazalar ve çalışma ile ilgili elde edilen diğer bilgiler piyasa gözetim ve kontrol faaliyetlerinde kullanılacaktır.

Öte yandan kontrol memuru tarifi yeniden düzenlendi. Denizcilik fakültesi mezunu olmayan liman başkanı ve yardımcıları da Bakanlıkça kontrol görevlisi olarak atanabilirler.

Eserler ve bu eserlerin olası kullanıcıları için risk bazlı bir yaklaşımla belirlenen kontrol planına göre ilgili bölge liman başkanlığı tarafından denetimler yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu